תפריט
סגור

קפדוקיה - תמונות

קטגוריות קשורות

  אירופה     טורקיה  

נושאים

  קפדוקיה ·    טורקיה ·    מקומות בטורקיה ·    אטרקציות בטורקיה ·    רמת אנטוליה ·    אסיה הקטנה · 

הודעות בפורומים

טיסות לתאילנד באוגוסט

היי אני מחפשת דרך לטוס לתאילנד במחיר נמוך יותר מהטיסות של אלעל, אבל אני לא רוצה לטוס דרך ירדן וגם לא דרך..

מאוד קשה לדעת

שלום חזי, אומנם גם אני לא נציג של משרד החוץ אבל נראה לי שגם להם לא בדיוק ברור כרגע לאן הדרכים יובילו. אני בכל..

איך הולך להשפיע החרם עם טורקיה?

שלום לכולם, אני ממש מתלבט לגבי הזמנת חופשה בטורקיה, מצד אחד החלו לפתוח קווי תיירות לאנטליה מחדש מצד שני כל..

אני לא יודע אם זה עדיין רלוונטי

בכל מקרה, זה באמת מאוד תלוי בחבילה ובעיקר במי שמשווק אותה.. צריך לשים לב שאתה מתקשר עם אתר שאתה סומך עליו או..

קפדוקיה

אירופה טורקיה קפדוקיה
אנטוליה – כינויה של אסיה הקטנה או חלקה האסיאתי של טורקיה. ביוונית פירוש המילה הוא  "השמש הזורחת" כלומר כיוון מזרח ליוונים תושבי הים האיגאי.

רמת אנטוליה - שטח מישורי המשתרע במרכזה של טורקיה. האזור מתוחם ע"י רכס הפונטוס  המפריד בינה לבין הים השחור מצפון ורכס הטורוס המפריד בינה לבין הים התיכון מדרום. שני  הרכסים נפגשים במזרח טורקיה באזור הר אררט. גובה הרמה נע בין 600 מ' ל 1200 מ' ומבחינה  גיאולוגית מדובר בקער טקטוני שהתמלא בחומרים שונים, החל בסחף נחלים וכלה בחומרים וולקניים.  בשל הרכסים הגבוהים האזור מבודד מהים ומאופיין באקלים יבשתי ומשרע טמפ' קיצוני הן בין יום –  לילה והן חורף – קיץ. מאותה הסיבה כמות המשקעים מעטה, ועל אף העובדה שהחורף קר מאוד ומושלג  כמות המשקעים השנתית נעה סביב 400 מ"מ.

קפדוקיה - כיום מדובר בחבל ארץ בליבה של רמת אנטוליה, שמוגדר לצורכי תיירות גריידא, אך בעבר  היה מחוז של ממש. בממלכה האחמנית נקרא קַ‏פַ‏טוּ‏קַ‏ה מילה שפירושה בפרסית "ארץ הסוסים היפים",  אך כנראה שמקור המילה עוד בממלכה הפריגית ששלטה במרחב קודם לכן.
 
כיום מדובר במשולש שקודקודיו הם הערים קיסרי, אקסראי ונידה. בצדי משולש זה מתרוממים שני הרי  געש בולטים – ארגייס במזרח והסאן דאג במערב, שהתפרצויותיהם הוולקניות תרמו רבות לעיצוב המרחב  מבחינה גיאולוגית.
האזור נודע בתצורות הנוף המיוחדות המצויות בו המכונות עמודי הפיות, עמקי האהבה, והתרבות  האנושית שפרחה בו והתאפיינה בחציבה בסלע. כיום תושבי האזור מתפרנסים מחקלאות ומתיירות.

עוד בנושא טורקיה
טורקיהטורקיה

טורקיה הפכה במרוצת השנים ליעד התיירותי הפופולארי מספר אחת עבור הנופש הישראלי. עשרות ואולי מאות אלפי ישראלים גודשים מידי שנה את אזורי התיירות הפופולאריים של טורקיה ביניהם איסטנבול, ואזור הריביירה..

עוד על טורקיה
אנטליהאנטליה

אנטליה היא למעשה בירת הנופש של הישראלים בטורקיה. אך לומר את האמת ניתן לשמוע באנטליה יותר עברית מאשר טורקית או ערבית והישראלים גודשים את רחובותיה וסמטאות העיר העתיקה בהמוניהם בעונת הקיץ. ..

עוד על אנטליה
הנהר האדום – הנהר הארוך ביותר בטורקיה אם לא להחשיב את הנחלים הגדולים במזרח שאמנם  מתחילים בטורקיה אך זורמים הלאה לסוריה ועיראק. מאופיין בסחף שצבעו אדום, שבשל דרכו  הארוכה בנהר הינו בעל תכונות פלסטיות שכבר מקדמת דנא הפכו אותו לחומר גלם מוצלח  לתעשיית הקדרות שפרחה באזור.
 
אבנוס - עיר השוכנת על גדת הנהר האדום. כיום מרבית המבקרים בה נוהרים לבתי המלאכה בכדי  לחזות באומנים המציגים את מלאכת הקדרות והכנת השטיחים. שתי מלאכות שמתקיימות באזור מזה  עידן ועידנים.

אורג'ופ – 80 ק"מ מזרחית לקייסרי שוכנת העיר הקטנה אורג'ופ המונה כ 8000 תושבים. באופן  מסורתי רבים ממבני העיר היו חצובים בסלע אך כיום העיר משנה את צביונה והפכה למרכז תיירות  למבקרים בעמק גורמה. במרכז העיר גבעה ועליה קבר של שליט עוס'מאני מקומי. 
 
אוצ'יסר – כינוי של מצודה נישאת שרובה חצובה בתוך שן סלע בולטת עמל הכפר גורמה וחלקה בנוי.  ממרומי המבצר נשקף נוף מדהים על רחבי עמק ג'ורמה וממנו ניתן להתחיל מספר מסלולי הליכה  כגון – "העמק הלבן" ו"עמק היונים".
 
ג'ורמה   - כינוי הן של עמק והן של כפר קטן הנמצא במרכזו. מקור השם במנילה היוונית goremi  שפירושה "הנסתר מן העין", ואכן ידוע שכבר בתקופת ראשית הנצרות ראשוני המאמינים הסתתרו  במרחבים אלו ובתקופות מאוחרות יותר פרחו כאן ערים תת קרקעיות במימדים חסרי תקדים.
 
עמק האהבה -  עמק ובו תצורות גיאולוגיות יפהפיות שסביבן נרקמו אגדות לרוב. לרוב התיירים  התצורות מזכירות פאלוס ומעוררות מגוון של תגובות החל בהסמקה, דרך גיחוך וכלה בסדרה  של תמונות "פרובוקטיביות". 

ג'וזוליורט -  כפר קטן וציורי השוכן בסמוך לקניון איכלרה. מקור השם במילים ג'וזול = יפה, ויורט = אוהל, בתרבותם של עמי הערבה המרכז אסיאתית. בכפר ישנו מבנה מרשים שהוסב  מכנסיה למסגד. קיר האיקונוסטזיס העשוי מעץ "טופל" כך שכיום הוא מוצב סביב המחרב בקיר  הדרומי. בקרבה לעיר מצוי "עמק בנזירים" שבו מערות חצובות לרוב על רקע נוף פסטורלי. 

מנזר סלימה -  מנזר ענק הממוקם בסמיכות לקניון איכלרה. מרבית המנזר מורכב מחללים  החצובים בצלע ההר, הכוללים חדרי מגורים, כיתות לימוד וכנסיות מפוארות. ככל הנראה  הפעילות במנזר החלה סביב המאה ה- 4 הגיעה לשיאה במאה ה – 7, והחלה לדעוך עם  הפלישות המוסלמיות עד שנפסקה במאה ה -14.

דרינקויו – אחת מהערים התת קרקעיות הגדולות בקפדוקיה ולדעת רבים היפה שבהן, שאף  זכתה לכינוי "הפלא ה – 9 של העולם" בפי המקומיים. אין לחוקרים תשובה מוחצת לגבי תאריך חציבתה אך כולם נוטים להסכים שהיא נחצבה בשני שלבים. בשלב א' דובר על חציבה שטחית –  קומה אחת – שמטרתה לאיפסון בלבד ובשלב השני אחרי ש"ראו כי טוב" הוחלט להעמיק את  החציבה לכדי עיר של ממש, בעלות תכנון מוקדם, פירי אוויר ואספקת מים. ההערכה היא שהעיר  יכלה להכיל עד כ 10,000 תושבים !
 
האסן דאג' -  הר געש גדול במערב קפדוקיה. מקור ההשראה למה שהינו ככל הנראה ציור הנוף  הראשון שנעשה, התגלה בצ'טאל הויוק וכיום נמצא במוזיאון לתרבויות אנטוליה באנקרה. בשל  לועו הכפול זיהוי הר הגעש שבציור כהסאן דאג וודאי.
 
קאפוז באשי -  סדרה של מעיינות קרסטיים מדהימים הנובעים מצלע ההר בצורת מפלי ענק.  מקור המים הוא בהפשרת שלגים על גבי רכס האלאדלאר שפסגתו מכונה דמירקזיק 3756 מ'  ולכן שיא העוצמה נרשם בעונת האביב.
 
קאיסרי – עיר גדולה המונה 870,000 תושבים. העיר הוקדשה לקיסר הרומי טיבריוס והיוותנ צומת  דרכים מרכזית לאורך דרכי המסחר הקדומות מאסיה לאירופה "דרך המשי". גם כיום מדובר בצומת  שכן במקום שדה תעופה עם טיסות סדירות לאיסטנבול ולאנקרה וכן אוטוסוסים לכל חלקי טוןרקיה. במרכז העיר מספר אתרים מוסלמים בעלי עניין כגון מסגדים, מדרסות וטורבות (קברים).

קניון איכלרה – קניון מרשים הממוקם במערב קפדוקיה. ההליכה היא בינות לצוקים נישאים  ולצדי השביל ערוץ מים זורמים. בתוך הצוקים הנישאים משני העברים חצובות מספר כנסיות,  רובן צנועות אך בחלקן השתמרו פרסקאות מיוחדים. בראשן מפורסמת מערת הנחש  על הפרסקו המיוחד המצוי בה.

מאמר מאת אופיר יעקבסון

מטפס צוקים, מדריך ומטייל ברחבי הארץ וארצות הים התיכון, נדד ברחבי העולם הלטיני במשך כשלוש שנים, מכיר מקרוב את התרבות ואת השפה.
טייל תקופה ממושכת גם ברחבי תת היבשת ההודית תוך לימוד מעמיק של תרבותה הייחודית. בוגר האוניברסיטה העברית בחוג ללמודי הסביבה וגיאוגרפיה ובעל תואר שני מחקרי בלמודי ארץ ישראל (התמחות במדעי הדתות) מאוניברסיטת חיפה. מלמד בקורסי מורי דרך ובמכונים לידיעת הארץ, מדריך ומרצה במסגרות שונות.

הזמנה לסיור בעמק המצלבה

 
052-6864251


קפדוקיה - נושאים קשורים

טורקיה - Turkey טורקיה

טורקיה הפכה במרוצת השנים ליעד התיירותי הפופולארי מספר אחת עבור הנופש הישראלי. עשרות ואולי מאות אלפי ישראלים גודשים מידי שנה את אזורי התיירות הפופולאריים של טורקיה ביניהם איסטנבול, ואזור הריביירה הטורקית ובירתה הלא רשמית אנטליה. כפרי הנופש המהנים הרבים, חופי הרחצה המדהימים וניחוחות של ישן מהול בחדש כבשו את לב הישראלים בסערה ובייחוד המחירים הזולים של החופשה החלומית! אך טורקיה היא לא רק ים שמש וריקודי "א-גא-דו"..

אנטליה, טורקיה - Antalya אנטליה

אנטליה היא למעשה בירת הנופש של הישראלים בטורקיה. אך לומר את האמת ניתן לשמוע באנטליה יותר עברית מאשר טורקית או ערבית והישראלים גודשים את רחובותיה וסמטאות העיר העתיקה בהמוניהם בעונת הקיץ. התורכים למדנו להכיר את אהבותיהם של הישראלים ושמחים לספק להם כל שירצו (תמורת כסף כמובן). הרוכלים יפנו אליכם בעברית צחה (לעיתים אפילו יותר משופשפת משלכם) שלטים בעברית יקדמו את פניכם כמעט בכל מקום והמחירים יאמירו לגבהים חדשים כי כולם..

איסטנבול, טורקיה - Istanbul איסטנבול

בניגוד למה שרוב האנשים מאמינים, איסטנבול אינה בירת טורקיה, כלומר אם היינו מחשיבים את אלפי שנות ההיסטוריה שהפכו אותה לעיר המרכזית ביותר, הגדולה ביותר, והמרתקת בטורקיה היינו שמחים לכנות אותה הבירה, אך אנקרה גנבה לה את הבכורה במאה העשרים אחרי מאות שנים בהן כיכבה איסטנבול בתואר הבירה של האימפריה העותומאנית. שנים של כיבושים, אימפריות שקמו ונפלו ושליטים שהתחלפו הותירו באיסטנבול שרידים היסטוריים מרשימים של תרבויות עתיקות. יש..

©2018 www.tripo.co.il    טיולים    אודות האתר    צור קשר    תקנון