תפריט
סגור

יוון - תמונות

קטגוריות קשורות

  אירופה     יוון  

נושאים

  איים ביוון ·    יוון ·    אתונה ·    רודוס ·    קוס ·    טיול ביוון · 

הודעות בפורומים

אם רואים ביוון אירופה

הייתי ממליץ על לבחור לחוגג ירח דבש ביוון. מקום מקסים, רומנטי, רגוע - מקום מושלם לשקט והתמסרות לרגעים הקטנים של..

דווקא פארוס..

פארוס - אי קטן יחסית ביחס לרודוס, סנטוריני וכרתים אבל גדול יותר מקוס. אוירה כפרית יוונית כמעט בכל האי, חופים..

הי אלעד

שלום אלעד, רודוס באמצע אוקטובר זה די גבולי, וקצת קשה להגיד מעכשיו מה יהיה מזג האוויר אז.. יש שנים שהקיץ "נכנס"..

יוון

יוון ארצם של אריסטו ואפלטון, מולדתם של אדיפוס ואנטיגונה ארץ הטרגדיה היוונית, מולדת המתמטיקה, הפילוסופיה, הלוגיקה ושאר מיני הגות מודרנית היא ללא ספק ארץ עשירה בתרבות ובמורשת היסטורית שהיא נכס צאן ברזל בחברה המערבית של ימינו. יוון היא ארץ של עבר שלוב בהווה, ארץ של עתיקות מרשימות, שרידים ארכיאולוגיים של תרבות החיה ופועמת בקרבנו עד היום לצד ארץ של ים, שמש חופים ואיים עוצרי נשימה בהם פרושים היפים שבאתרי הנופש באגן הים התיכון. ולאלה חובבי האתגרים וההרפתקאות יוון היא גם ארץ של טרקים, נופים טבע, טיפוס הרים וחוויות עוצרות נשימה של מסלולי הליכה בהם רק השמיים הם הגבול. יוון היא מגוונת, תרבותית, היסטורית, מסבירת פנים, שלווה ונעימה והכל- בקצב הבוזוקי המתנגן מידי ערב בטברנות הנפלאות שם רוקדים סרטקי ושותים אוזו עד השעות הקטנות של הלילה.


יוון – כרטיס ביקור

שם: הרפובליקה ההלנית
בירה: אתונה
משטר: רפובליקה נשיאותית פרלמנטארית.
אוכלוסייה: 10,668,000 נפש
שפה רשמית: יוונית
דת: 97% יוונים אורתודוכסים, 3% שונות.
מטבע: אירו (יורו- מטבע האיחוד האירופי)
אקלים: האקלים היווני דומה ומזכיר מאוד את האקלים הארצישראלי. עונות השנה זהות בחודשיהן (בשל הקרבה הגיאוגרפית). בחורף באזורים הנמוכים והקרובים לים הטמפרטורות ממוצעות ואילו באזוריים ההרריים יותר הטמפרטורות נמוכות יותר (כנ"ל גם באזור אתונה הבירה). הקיץ ביוון חם ולח מאוד, הטמפרטורות גבוהות והשמש קופחת ברוב ימות הקיץ ויוצרת טמפרטורת גבוהות של מעל 30 מעלות. באזורי האיים היווניים האקלים חם אף יותר וכאמור לח בשל הקרבה הרבה אל הים.
עוד בנושא יוון
אולימפוסאולימפוס

הר האולימפוס – מידע כללי: הר האולימפוס(Olympus Mountain) הוא הר הגבוה ביותר ביוון, הוא ממוקם במחוז תסליה ומתנשא מעל כל ההרים ביוון. גובהו של הר האולימפוס הוא 2,917 מטרים מעל פני הים והוא נחשב לאחד..

עוד על אולימפוס
סלוניקיסלוניקי

סלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון היא עיר של ישן וחדש. אלפי שנים של היסטוריה שלובות עם תרבות עירונית מודרנית וזאת "הודות" לשריפה שהחריבה חלקים נרחבים מן העיר בראשית המאה ה-20 ואילצו את קברניטי העיר..

עוד על סלוניקי
תחבורה: אמצעי התחבורה הנוח ביותר ביוון עצמה (ללא האיים) הוא אוטובוס. אין ספק שהתחבורה בתוך יוון ובעריה הגדולות מתבססת בעיקר על אוטובוסים המרושתים בנוחות רבה. חברות התעופה היוונית מקיימות קווי טיסות פנים סדירות בין האיים השונים אך התעריף יקר מאוד, בין האיים ניתן להפליג במעבורות שעושות זאת מהר ובזול. רשת מעבורות מקשרת כמעט בין כל האיים ולכן לא צפויה בעיה מיוחדת לעשות זאת דרך הים ובכך לחסוך כסף רב.


יוון – קצת היסטוריה

ללא ספק ההיסטוריה היוונית היא אחת המורשות הקדומות ביותר, המפוארות והמשפיעות ביותר על התרבות המערבית המודרנית, על ההגות והחשיבה התרבותית של ימינו כמו גם של הדורות שקדמו לנו. התיעוד ההיסטורי הראשון לתרבות היוונית מתוארכת לתקופה קדומה של האלף השני לפני הספירה, אז החלו לצמוח תרבויות סביב הים האגאי שהתקיימו בה במשך מאות ואלפי שנים.

"תור הזהב" המוכר לכולנו מספרי ההיסטוריה מתוארך לתקופת של המאה ה-8 לפני הספירה אז החלו לקום ביוון במהלך "התקופה הקלאסית" ערי המדינה הידועות שכונו ביוונית עתיקה "פוליס". היו אלה אתונה, ספרטה, קורינתוס ותבאי. במהלך "התקופה הקלאסית" ו"התקופה ההלניסטית" שבאה לאחריה נהנתה יוון משגשוג תרבותי והגותי אשר השפיעה על העולם כולו ומשפיעה עדיין- בימים אלו נוסדה הדמוקרטיה הראשונה, שלטון העם החל בערי המדינה, סופוקלס כתב את יצירתו המפורסמת "אדיפוס", סוקרטס פעל באתונה ולימד את תלמידיו וביניהם אפלטון שהפכו לימים להוגים החשובים והמשפיעים ביותר על החשיבה המדינתית המודרנית ופיתחו בה את כללי המתמטיקה, הלוגיקה, הרטוריקה ועוד. המורשת היוונית של אותה תקופה הותירה מטען מורשתי אדיר שנחקר, דובר ופותח עוד מאות ואלפי שנים לאחר מכן. עם שקיעה של התרבות ההלניסטית ועלייתה של רומא נכבשה גם יוון תחת האימפריה הרומית ונשלטה תחתיה אם כי המשיכה לשמר את תרבותה הייחודית והמפותחת. משפוצלה האימפריה הרומית במאה ה-4 נותרה יוון כחלק מהאימפריה הרומית המזרחית (האימפריה הביזנטית) ששרדה עד המאה ה-15 אז נכבשה בידי האימפריה העות'ומאנית אשר שלטה גם על השטח של יוון.

העות'ומאנים שלטו ביוון מהמאה ה-15 ועד המאה ה-19 אז עם שקיעתה של האימפריה זיהו היוונים שעת כושר ותחת התעוררות לאומית כלל אירופאית מרדו אף הם באימפריה העות'ומאנית והכריזו על עצמאותה של יוון בשנת 1822. לאורך המאה ה-19 התנהלו לא מעט קרבות בין האימפריה העות'ומאנית לכוחות היווניים העצמאיים שעסקו בעיקר בהרחבת שליטתה של יוון על שטחים רבים וכיבוש האיים בים האגאי מתוך מטרה לכלול תחת שטחה של הרפובליקה ההלנית את כל השטחים בהם התושבים דוברים יוונית.

לגבולותיה של יוון כפי שהם כיום הגיעה יוון רק בשנת 1947 לאחר מלחמת העולם השנייה. אך בכך לא תמו הקרבות שכן בשנה זו פרצה בה מלחמת אזרחים קשה שהתחוללה בה עד שנת 1949. בשנת 1967 התחוללה בה מהפכה צבאית עם שלטון צבאי ריכוזי ורק בשנת 1975 כוננה בה אחרי אלפי שנים רפובליקה דמוקרטית מודרנית. במהלך שנות ה-80 של המאה העשרים צורפה יוון לקהילייה האירופית וכיום היא חלק מהאיחוד האירופי.


יוון – גיאוגרפיה, על החי והצומח

הגיאוגרפיה של יוון מורכבת ומגוונת מאוד, המדינה ממוקמת בקצהו הדרומי של חצי האי הבלקני וגובלת מצפון לה באלבניה, הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר ובולגריה ובמזרח גובלת בטורקיה. דרומית לחצי האי הבלקני ומסביב לו פזורים 1400 איים חלקם הים האגאי וחלקם בים התיכון המשתייכים ליוון ונחשבים לטריטוריה שלה. כ-169 איים מתוכם מיושבים והגדולים ביניהם הם כריתים ורודוס הנחשבים מחוז יווני נפרד בתוך הרפובליקה היוונית.

רוב שטחה של יוון הררי, ההרים בה גבוהים והגובה הממוצע הוא כ-1500 מטרים מעל פני הים. הערים ממוקמות באזורים הגבוהים (שכן ממוקמת לרוב על חורבותיהן של הערים העתיקות). בעבר היו שטחים רבים ביוון מיוערים ומלאים בבעלי חיים, אך היום עקב תופעת בירוא יערות נרחבת נעלמו שטחים רבים והפכו לקרחים מצמחייה ובעקבותיהם גם אוכלוסיית בעלי החיים צומצמה באורח ניכר. תרבות הציד והדייג רווחת מאוד ביוון דבר שלא תורם רבות לשימורה של אוכלוסיית בעלי החיים והדגה שהצטמצמו בה באופן ניכר בעשרות בשנים האחרונות וישנם לא מעט זנים ייחודיים המצויים בה בסכנת הכחדה.


יוון - מה לראות ומה לעשות?

יוון היא בעלת מורשת תרבותית מפוארת אשר השתמרה לאורך השנים בצורה מוקפדת ומעוררת פליאה והערצה. הארכיטקטורה היוונית ידועה בכל העולם וכיום פזורים ברחבי יוון ובעיקר באתונה הבירה, שהיא עיר מורשת היסטורית מרכזית, אתרים עתיקים ומבנים המשומרים להפליא ומשמרים את המורשת ההלניסטית העתיקה מתקופת שגשוגה של התרבות היוונית- אצטדיונים, מקדשים, פסלים ומבנים רבים נשתמרו בה וכיום הפכו לאתרי תיירות אשר אלפים פוקדים אותם ומתפעלים מיופיים ומערכם ההיסטורי.

התרבות היוונית מאופיינת ביצירות אומנות רבות, ספרות יפה, מחזות, קטעי פרוזה וליריקה כולם הפכו את יוון למרכז תרבותי חשוב ואבן שואבת לפובליציסטים רבים ולחובבי אומנות חזותית ובימתית. עד היום מועלים ברחבי היוון הטרגדיות היווניות המפורסמות ביניהן אדיפוס המלך, אנטיגונה, ליזסטרטה ואחרות ופסטיבלים תרבותיים היסטוריים לשימור המורשת היוונים נערכים בה מידי שנה.


המטבח היווני הוא מטבח בלקני טיפוסי, האוכל היווני שגם לו מורשת תרבותית עתיקת יומין מאופיין במאכלי ים (כיאה לארץ יורדי ים חובבי דיג) ודגים על האש, בתנור, בגריל ועוד. כמובן שבמסעדות היווניות ניתן לאכול את "הסלט היווני" האהוב כל כך על הישראלים אך הפעם בגרסתו המקורית והאוטנטית וכמובן לשתות את המשקאות היווניים הקלאסיים עתירי האלכוהול ובראשם כמובן עומד האוזו.

הביקור ביוון מתרכז סביב סיור באתרים היסטוריים המזכירים את הימים עברו, מבני הארכיטקטורה, האתרים המשוחזרים והמקוריים העומדים על טילם מעידן ועידנים אך גם מבילויים והנאה מהתרבות היוונית השוקקת ושמחת החיים. עם רדת הלילה נפתחות הטברנות היווניות בהן ניתן לאכול, לשתות לראות את היוונים רוקדים את הסירטאקי (מחול הפולקלור היווני המסורתי) וכמובן שוברים צלחות וזורקים פרחים לצלילי מוזיקת הבוזוקי והמנדולינות היווניות המסורתיות.

אוהבי הטרקים והטיולים מוצאים ומגלים בכל פעם מחדש את יוון האתגרית. ההרים הרבים ביוון ופסגותיה היפות והנישאות הופכות אותה לגן עדן לחובבי הטיולים והטראקים. יש בה מסלולי טיפוס הרים רבים, אזורים נפלאים למסעות מאתגרים ונופים עוצרי נשימה.


חובבי הספורט הימי ופעילות האקסטרים הימיות ימצאו את מבוקשם בעיקר באזור החופים הדרומיים ובין האיים שם קיימים תנאים מושלמים לגלישת רוח ומפרשיות שהם ספורט פופולארי ביוון. בין האיים יש לא מעט אזורי צלילה אטרקטיביים הן לצלילת בלונים מקצועית והן לצלילה חובבנית במים רדודים.

גם אזורי סקי יש ביוון, ההרים המושלגים של יוון הופכים אותה לאתר סקי נוח וזול עבור הישראלים שלא רוצים להרחיק לאתרי הסקי האקסקלוסיביים והיקרים של האלפים השוויצרים או אתרי סקי פופולאריים אחרים ברחבי צפון ומרכז אירופה.


יוון – דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור

וויזות ואשרות כניסה: אין צורך בוויזה או אשרת כניסה מיוחדת לביקור של עד 3 חודשים.
מחלות וסכנות בריאות: אין מחלות מיוחדות.
חשמל: 220 וולט
מטבע: אירו
שעון: השעון המקומי ביוון זהה לשעון בישראל.
עלויות: בעבר נחשבה יוון לארץ זולה עבור הישראלים, אך היום עם החלפת המטבע המקומי מדראכמה ליורו ועם התפתחותה של יוון וחיזוק קשריה עם מדינות אירופה האחרות העלויות בה כבר לא זולות כבעבר. אומנם היא נחשבת אתר תיירותי נוח וזול בהשוואה למדינות אירופה האחרות, אך כאמור הרבה פחות מבעבר. כמובן שאזורי התיירות בערים הגדולות כמו גם כפרי הנופש ואתרי התיירות בסמוך לחופים ובאיים האקסקלוסיביים יקרים במיוחד, אך כמובן שלאלו המעוניינים לצמצם עלויות ניתן לעשות זאת בחיפוש אחר מקומות לינה המרוחקים ממרכז הערים ומליבת התיירות.

יוון - נושאים קשורים

הר האולימפוס אולימפוס

הר האולימפוס – מידע כללי: הר האולימפוס(Olympus Mountain) הוא הר הגבוה ביותר ביוון, הוא ממוקם במחוז תסליה ומתנשא מעל כל ההרים ביוון. גובהו של הר האולימפוס הוא 2,917 מטרים מעל פני הים והוא נחשב לאחד האתרים הטבעיים המרתקים והפופולאריים לטיול ולטראקים ביוון. שמורת הר האולימפוס נחשבת ליעד תיירותי מועדף בשל השילוב המוצלח של נופים נפלאים ומגוונים, טרקים להרפתקניים של טיפוס על הר גבוה וכמובן מטען בלתי מבוטל של היסטוריה..

סלוניקי, יוון סלוניקי

סלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון היא עיר של ישן וחדש. אלפי שנים של היסטוריה שלובות עם תרבות עירונית מודרנית וזאת "הודות" לשריפה שהחריבה חלקים נרחבים מן העיר בראשית המאה ה-20 ואילצו את קברניטי העיר להקימה מחדש בסגנון מודרני יותר. עם זאת הרובעים העתיקים של העיר מאפשרים לחזות בפיסות היסטוריה מרהיבות המשקפות את התרבות היוונית המסורתית, את אזורי הבילוי היווניים האותנטיים- טברנות, נמלי דייגים, כנסיות ביזנטיות עתיקות..

קורפו, יוון קורפו

קורפו, אי ממערב ליוון שנחשב לאחד מאתרי התיירות היפים ביותר באיים היווניים מושך אליו תיירים רבים בזכות היותו שילוב מנצח של אטרקציות ימיות, אתרי נופש, ואזורי בילוי עם אתרי טבע, תרבות ומורשת יוונית קלאסית. קופרו היא תמהיל מצויין לאתר נופש לכל בני המשפחה, כל אחד ימצה בקורפו את טעמו האישי, וללא ספק ניתן לבלות כאן עד בלי די. קורפו – כרטיס ביקור שם מלא: קורפו (Corfu) מדינה: יוון מחוז:..

אתונה - Athens אתונה

אתונה היא ללא ספק אחת מהערים הקלאסיות ביותר בעולם. לצד ירושלים ורומא היא מהווה עיר נצחית שההיסטוריה שלה שזורה בהיסטוריה התרבותית העולמית של האנושות. ממנה יצאה הבשורה על הדמוקרטיה הראשונה, פעלו בה מיטב המוחות בעת העתיקה אשר גילוייהם בתחום הפילוסופיה, ההגות המדינית והמדע משמים עד הים כקרקע לביסוס מחקרים והגות בעת המודרנית. אתונה היא ללא ספק פיסת היסטוריה אשר כל אבן בה טומנת מאחוריה סיפור על ימים עברו, על שנים נשכחות ועל גיבורים..

מיקונוס, יוון מיקונוס

מיקונוס הוא אחד האיים היפים ביותר בארכיפלג האיים היוונים. לא בכדי הוא הפך מוקד עלייה לרגל לתיירים רבים המגיעים אליו בעונת הקיץ והופכים אותו לתוסס, צעיר ומלא בפעילויות ואטרקציות. החופים של מיקונוס מרהיבים ביופיים, חיי הלילה שלו סוערים ומלאים בהפתעות וגם סצנת גייז פורחת הפכה את מיקונוס לאחד האזורים הטובים ביותר לארגן בהם את חופשתכם הבאה. מיקונוס- כרטיס ביקור שם: מיקונוס (Mykonos) מדינה: יוון עיר בירה:..

איוס, יוון איוס

איוס הוא "אי המסיבות" של יוון. האי שממתג את עצמו כאזור הבילויים של האיים הקיקלדיים מתאים את עצמו לתיירים הצעירים הגודשים אותו בהמוניהם עם פתיחת עונת התיירות. טווח הגילאים על האי הוא לרוב בין 17-22 (עם דגש על האוכלוסייה הצעירה במיוחד). המסיבות פתוחות לצעירים והאווירה תוססת ומלאה כיף, בילויים והורמונים של צעירים וצעירות מכל העולם המגיעים לאיוס לחופשה מלאת בילויים אטרקציות וכיף. המסיבות באיוס לא נגמרות לעולם, הקצב מסחרר..

סנטוריני , יוון סנטוריני

סנטוריני – מידע כללי סנטוריני (Santorini), קבוצת איים המשתייכת לארכיפלג האיים קיקלאדיים המצויים בים האגאי ומשויכים טריטוריאלית ליוון. ארכיפלג סנטוריני הוא ללא ספק אחד מאזורי התיירות הפופולאריים ביותר מבין איי יוון ומושך אליו לאורך תקופת התיירות (בדרך כלל משלהי האביב ועד ראשית הסתיו) אלפי תיירים מכל העולם ובפרט מישראל, אשר נהנים מתנאי האקלים הנעימים, מהחיים הטובים על האי ומהים הקסום שמזמין את התיירים להתפעל..

כרתים, יוון – Crete כרתים

כריתים הוא האי הגדול ביותר במדינת יוון והאי השני בגודלו בחלקו המזרחי של הים התיכון. תיירים רבים רואים בכרתים יעד תיירות מועדף, ואכן הענף הכלכלי המרכזי של האי הוא ענף התיירות המזרים לו כספים רבים אורך כל ימות השנה הודות לאקלימו הממוזג. רצועת החוף האינסופית של כריתים עמוסה בכפרי נופש ומלונות פאר אשר ממתינות לתיירים הרבים (ורובם ישראלים) שכובשים אותם עם תחילתה של עונת התיירות, אך כריתים מציעה לתייר הרבה מעבר לכך- יש בה מסלולי הליכה..

ספינלונגה – כרתים ספינלונגה

האי ספינלונגה הוא אי קטן הנמצא מצפון מזרח לאי כרתים ביוון במפרץ בשם מיראבלו (Mirabello), ובעבר היה חלק מהאי עד שבתקופת הכיבוש הוונציאני של כרתים (במאה ה-16) הוא הופרד מהאי והוקם עליו מבצר. שמו הרשמי של האי הוא קליידון (Kalydon) והוא ידוע בעיקר כאי אשר שימש כמושבה מבודדת וסגורה למצורעים בין השנים 1903 ל- 1957 ונקרא אי המצורעים. עד שנות ה- 50 של המאה ה-20 עדיין חיו באי מצורעים עד שפונו ממנו לקראת סוף שנות ה-50 בעקבות..

האי קוס, יוון קוס

קוס, פסגת החלומות של אלפי צעירים ישראלים אשר עולים על מטוס בישראל ותוך שעה נוחתים לנופשון שכולו בילויים, כיף חוף ים שטוף שמש ומלא חתיכים וחתיכות מכל העולם הרובצים להם בהנאה ונהנים מהשמש המלטפת וחופי הים הנפלאים. קוס הוא מתכון נפלא לחופשה נהדרת במחירים סבירים והכל ממש "מעבר לפינה" ובמרחק של פחות משעה טיסה. האי קוס- מידע כללי האי קוס (Kos Island) הוא אי מקבוצת האיים הדודקאנסיים הנמצאים בשליטתה של יוון..

רודוס, יוון – Rhodes רודוס

רודוס, האי היווני הנפלא הוא יעד תיירותי מועדף על ידי המוני בית ישראל עם תחילתה של חופשת הפסח, דרך החופש הגדול וחודשי הקיץ החמימים וכלה בחופשת סוכות המסיימת את עונת התיירות. רודוס היא ללא ספק חו"ל קרוב ובזול! חופי ים קסומים, שטופי שמש וצלולי מים, מלונות פאר, מסלולי הליכה ואתרי טבע נהדרים, מרכזי בילוי- מועדונים, פאבים, קזינו ומסעדות ואפילו שרידים היסטוריים וארכיאולוגים של ערים עתיקות ותרבות יוונית הלניסטית מימי קדם. רודוס היא..

לינדוס לינדוס

לינדוס היא עיירה קטנה וקסומה הנמצאת באי רודוס ביוון במרחק של כ-50 ק"מ מהעיר רודוס לכיוון דרום, ושוכנת לחוף הים במפרץ יפהפה. העיר כוללת אתר ארכיאולוגי חשוב הנקרא האקרופוליס של לינדוס. לינדוס נוסדה על ידי שבטים יווניים שהגיעו לרודוס במאה העשירית לפני הספירה והפכה לעיר מסחר תוססת עד בערך התקופה של המאה החמישית לפני הספירה – עת היווסדה של העיר רודוס שהפכה לעיר הגדולה והעיקרית באי. העיירה בנוייה כולה על..

©2018 www.tripo.co.il    טיולים    אודות האתר    צור קשר    תקנון