תפריט
סגור

תמונות

קטגוריות קשורות

נושאים

  קובה ·    מידע על קובה ·    טיול בקובה ·    אטרקציות בקובה · 

הודעות בפורומים

מפת אוגנדה

אהלן! אני רואה כאן בפורום המון חברה שמתכננים לטוס לאוגנדה בקרוב, חייב להגיד שאוגנדה מדורגת אצלי כאחת המדינות..

מפת פרו

היי חברה, ערב טוב. רציתי לשתף עם הנוסעים לפרו או המתכננים נסיעה לפרו המדהימה, את מפת פרו. לצפייה במפת פרו לחץ..

עזרה בתכנון טיול משפחתי לפולין בסוכות

שבת שלום לכולם, התחלתי בתכנון הטיול המשפחתי שלנו לחג סוכות. הזמנתי כרטיסי טיסה ללובלין, עם החיסרון שנוסעים..

עזרה בתכנון טיול משפחתי לפולין בסוכות

שבת שלום לכולם, התחלתי בתכנון הטיול המשפחתי שלנו לחג סוכות. הזמנתי כרטיסי טיסה ללובלין, עם החיסרון שנוסעים..

המלצה על טיול בויאטנם

היי אני ממליצה על טיול משפחות בויאטנם, אנחנו עשינו את זה בשנה שעברה. ויאטנם מספקת חוויה מיוחדת של נופים עוצאי..

לגלות את קובה - צביקי זידא

מרכז אמריקה קובה לגלות את קובה - צביקי זידא
כבר בפעם הראשונה שבה נחתי בשדה התעופה של סנטיאגו דה קובה, בפברואר 2002, חשתי איך מילותיו של כריסטופר קולומבוס, כפי שכתב ביומנו כשגילה את קובה - "המקום היפה ביותר שראתה עין אדם" - מקבלות משמעות ויזואלית מוחלטת.

אל אווירת המקום התוודעתי בעזרתה של טניה, בעלת הקאזה בה התאכסנתי ורופאה מצטיינת: "טראנקילו", היא אמרה, "הירגע... עליך לנוח... שום דבר לא בוער...". היו אלו מילים מנוגדות כל כך לסיר הלחץ הישראלי, שאליו הורגלתי הן כאזרח והן מימי שירותי בצבא. השילוב של יפי הטבע והעיר, הפשטות והחום האנושי, גרם לי להרגיש שהתמזל מזלי שזכיתי ללמוד ולהכיר מקום שונה, מרתק ומעניין זה.

קל מאוד להתאהב בקובה; ולאחר שנפלת ברשתה, לא תוכל לחמוק עוד מקסמהּ המכשף. קובה נתפסת בעיני המבקרים כארץ של ניגודים: מחד היא מצטיירת כמקום קסום, חושני ומסתורי – ומאידך כמדינה ענייה, רודנית, הפוגעת בזכויות האדם ובחופש הביטוי, שהאווירה בה אפורה ומזכירה את אמא-רוסיה הפטרונית.

כטייל במקצועי שמתי לי למטרה ללמוד את אורחות חייהם של התושבים ולתור את מרחביה של קובה בצורה גמישה, כך שאוכל לשנות את תוכניותיי בהתאם לצורך. לצורך כתיבת הספר ואיסוף הנתונים החלטתי להתמקד במידע על אורחות חיים, אתרים ומסלולי טיול, ולהדגיש פחות מקומות לינה ומסעדות (אתרי האינטרנט גדושים במידע עדכני ומפורט בנושאים אלו). לגבי המסעדות, אני ממליץ בחום לאכול במסעדות שבהן אוכלים המקומיים. במקומות שבהם טיילתי מצאתי מסעדות טובות, מיוחדות וזולות בהרבה מאלו המומלצות בספרים. קובה גדולה פי ארבעה ויותר מישראל, וכך לא ניתן לטייל בכל האי בפרק זמן של שבועיים. לכן על הטייל להחליט מבעוד מועד באילו מחלקי הארץ הוא מעדיף לבקר בזמן העומד לרשותו.
עוד בנושא קובה
הכוח המניע את המהפכה בשנים האחרונות - צביקי זידאהכוח המניע את המהפכה בשנים האחרונות - צביקי זידא

המשטר בקובה לא נשאר בשנים האחרונות קומוניזם טהור- זאת עובדה !. קשיי היום יום ומשברים כלכליים עולמיים פגעו באידיאולוגיה וכל מטייל מבחין, רואה וחש את כניסת הקפיטליזם יותר ויותר למדינה הקריבית. ..

עוד על הכוח המניע את המהפכה בשנים האחרונות - צביקי זידא
קובהקובה

קובה היא ללא ספק אחד המעוזים האחרונים של הקומוניזם בעולם אשר הצליח לשמור על קובה שכולה אי בים הקריבי אחד המקומות המבודדים והמסוגרים ביותר לקדמה שקיימים ביבשת אמריקה הלטינית. למרות שהמרחק..

עוד על קובה

כשאומרים "קובה", יש המתכוונים למוזיקה הקובנית; אך יש לזכור כי דווקא האנשים החיים בקובה הם – שהפכו את הארץ למה שהנה. האנשים, האנשים, האנשים... הקובנים הם עם צבעוני - שחורים, לבנים ומולאטים - אך משוללי גזענות. הצבעוניות היא חלק מהחיים באי. התושבים מאירי פנים, דברנים, חייכנים וחברותיים. דלתות הבתים תמיד פתוחות, ואת פני המבקר יקדמו בברכה ואף יציעו לו להצטרף אליהם לכוס קפה שחור וחזק או רום. אין גבול מוגדר בין הבית לרחוב. התושבים מדברים איש עם רעהו דרך המרפסת או על המדרכה שממול הבית. בשל האקלים הטרופי והֶעדֵר מערכות מיזוג וקירור יושבים התושבים ברוב שעות היום מחוץ לבתיהם, על המדרכה, ומבלים במשחק דומינו, רכיבה על אופניים או סתם שיחות חולין. קובנים הנפגשים, ואינם מכירים איש את רעהו, ידברו זה אל זה בחמימות, כאילו היו מכרים ותיקים. אין להם קושי לחשוף בעיות אישיות או מצוקות, ותוך דקות תעבור בין אדם לרעהו כל האינפורמציה הנחוצה.   קסמהּ של קובה הוא בפשטותה, אותה ניתן לחוש ברחובות, המשקפים את אופיים של בני העם הקובני. הם גדושי צבע וקולות, והמֶלוֹדיות הנשמעת הן עדות למורשת המשלבת בין התרבות הספרדית לזו האפריקנית. האמונה והתשוקה הן חלק בלתי נפרד מהחיים, בדיוק כמו הריקוד. אין צורך או סיבה מיוחדת למסיבה. כל אירוע, ויהיה זה הקטן ביותר, מספיק בהחלט.

עם זאת, התא המשפחתי בקובה הוא המרכז ומשמש כמסגרת מועדפת לבילוי. המשפחה מלוכדת, מאוחדת ואוהבת ילדים. בני המשפחה מרבים לשהות זה במחיצת זה במשך שעות ארוכות: מול הטלוויזיה, כשהם צופים בסרטים אמריקניים ישנים או בטלנובלה מקומית, או סתם בשיחה משפחתית. אל תופתעו אם תראו בני משפחה רחוקים, הבאים להתארח אצל בני משפחה אחרים למשך תקופה ארוכה, הנמשכת שבועות ואף חודשים. לא תראה אצלם כל התמרמרות או כעס, ואת המעט שיש להם יחלקו בין כולם.

ראול ופידל קסטרו, השליטים הנוכחי, זוכים לפופולריות רבה. סקרים מראים שרק כ-5% מהקובנים מתנגדים לדרכם; אך למרות התמיכה הגורפת בהם מתחנכים הקובנים על תורתו של חוֹסֶה מארטי - "חוזה המדינה" והאב הרוחני של קובה, שהטיף לחינוך כערך עליון, לעצמאות ואחדות האומה. 97% מהקובנים יודעים קרוא וכתוב - בין היתר כיוון שהלימודים ניתנים בחינם. כשהתעניינתי בהישגי המהפכה, השיבו לי חבריי הקובנים, כי כיום המצב בקובה טוב לאין שיעור ממה שהיה לפני המהפכה. המבוגרים הדגישו את הצלחת המהפכה בנושאי הבריאות, החינוך, הדיור, צמצום ממדי הזנות והאיסור על הימורים; ואילו הצעירים ציינו באוזניי, כי אילולא המהפכה לא היה ביכולתם ללמוד. המהפכה פתחה בפניהם דלתות והגדילה את כבודם.

למרות האווירה המצ'ואיסטית, כביכול, הנשים הקובניות דומיננטיות, דעתניות ומעוֹרוֹת בכל דבר ועניין: בחינוך, בשווקים, במשרות ציבוריות, ברפואה ובמוזיקה. הן זוכות לביטחון ולשוויון כלכלי, המאפשר להן עצמאות. השוויון שחרר את הנשים מתלות כלכלית בגברים, ובכך הקל עליהן להתגרש. דבר זה הביא לעלייה גבוהה בשיעור הגירושין בקובה בהשוואה לממוצע בעולם.

לאחר התפוררותו של הגוש הסובייטי בעשור האחרון של המאה ה-20 קרסה הכלכלה הקובנית, שנסמכה על הסחר עם ברית-המועצות. בדיעבד הקריסה רק חיזקה את הקובנים. פידל קסטרו הכריז על תקופה של הצטמצמות ורפורמות, ואלה האחרונות הביאו ליציאה חלקית מהמשבר. השינוי המרכזי היה מתן עדיפות לפיתוח התיירות. ואכן, בשנים האחרונות חלה בקובה התקדמות עצומה בתחום התיירות. נבנו אתרים ומתקנים מודרניים ברמה בינלאומית, הוקמו חברות הסעה לתיירים, וכדי להקל על הטיול ברחבי האי נפתחו סוכנויות נסיעות בערים ובבתי המלון, המתפקדות הן כמשרדי תיירות וגם כספקיות מידע שימושי. כתוצאה מכך גדל מספר התיירים בקובה משנה לשנה.

ודבר אחרון: למדתי מהעם הקובני כי ניתן לחיות באושר, אם רק מיישמים אותם דברים שעליהם אנחנו, הישראלים, מדברים: מעט יותר סבלנות, הנאה ממה שיש, התחלקות במה שיש ואופטימיות באשר לעתיד. מלבד אלו לימדו אותי הקובנים את ההנאה שבאטיות, וכי דבר אינו אמור להפריע לשלוות יומך. לכן הֱיוּ מוכנים לבזבז זמן. יקרה אשר יקרה - הישארו אופטימיים ועם מעט סבלנות, כי בסופו של דבר הדברים יסתדרו. כדברי הקובנים: ניהנה ממה שיש היום – היום!

צביקי זידא
לגלות את מרכז אמריקה
052-2537695
zaida@zahav.net.il
http://www.zaida-centralamerica.co.il/


לגלות את קובה - צביקי זידא - נושאים קשורים

הכוח המניע את המהפכה בשנים האחרונות - צביקי זידא הכוח המניע את המהפכה בשנים האחרונות - צביקי זידא

המשטר בקובה לא נשאר בשנים האחרונות קומוניזם טהור- זאת עובדה !. קשיי היום יום ומשברים כלכליים עולמיים פגעו באידיאולוגיה וכל מטייל מבחין, רואה וחש את כניסת הקפיטליזם יותר ויותר למדינה הקריבית. מי שאחראי על האידיאולוגיה שעדיין נשארה היא דמותו הנערצת וחביבת השילטון של חוֹסה חוּליַאן מארטי ( Jose Julián Martí) (1853–1895). מדינאי, סופר, עיתונאי ומורה. נחשב לגיבור הלאומי של קובה. מאמריו וכתביו..

קובה קובה

קובה היא ללא ספק אחד המעוזים האחרונים של הקומוניזם בעולם אשר הצליח לשמור על קובה שכולה אי בים הקריבי אחד המקומות המבודדים והמסוגרים ביותר לקדמה שקיימים ביבשת אמריקה הלטינית. למרות שהמרחק הגיאוגרפי מארה"ב ומאיום האמריקניזציה ולמרות שארה"ב מנסה כבר שנים לדכא את קובה ולהטיל עליה סנקציות האחרונה מצליחה לשרוד, לתחזק משטר קומוניסטי ייחודי עם אווירה של זמן שעצר מלכת. החיים בקובה יראו לתייר המערבי כמקום..

סנטיאגו דה קובה, קובה - Santiago de Cuba סנטיאגו דה קובה

סנטיאגו דה קובה היא העיר השנייה בגודלה בקובה (אחרי הבירה הוואנה), היא מרוחקת מהוואנה הבירה 900 ק"מ ועל כן שונה ממנה מאוד ומהווה ללא ספק "מתחרתה הראויה" בכל הקשור לתרבות, בילויים, אתרים, מורשת, היסטוריה ובעצם בכל תחומי החיים. סנטיאגו דה קובה, המצויה לחופיה הקריביים של קובה היא עיר קריבית טיפוסית. האווירה הקריבית השוקקת בה עוצבה בעיקר על ידי מהגרים צרפתים ומקומיים מהאיטי שהיגרו אליה במאה ה-19 לאחר כיבושה..

סנטה קלרה, קובה – Santa Clara סנטה קלרה

סנטה קלרה היא אחת הערים הגדולות ביותר בקובה. העיר הממוקמת במערב המדינה בעלת ערך חשוב במהפכה הקובנית והיא הייתה לאחד מסמליה הגדולים והחשובים של המהפכה הקובנית של שנות השישים במאה העשרים. סנטה קלרה הפכה במרוצת השנים למוקד עניין עבור כל מעריצי המהפכן צ'ה גווארה אשר קבור בעיר זאת וכאן קיים את אחד מהקרבות המפורסמים והיודעים ביותר שלו בשנת 1958 כאשר הכריע עם צבא המורדים שלו את גורל המהפכה והכניע את חייליו של בטיסטה..

טרינידד, קובה – Trinidad טרינדד

טרינידד היא ללא ספק אחת הערים היפות והמרתקות ביתר בקובה. היא ממוקמת לחוף ימה הקריבי של קובה במרכז המדינה והיא מכילה כמה מהחופים היפים ביותר של קובה כולה. טרינידד של היום היא עיר גדולה של 80,000 תושבים. בעבר גרו בה לא מעט אנשים עמידים אם לא לומר עשירי קובה אשר הקימו בה אחוזות ענק ומעונות פאר שם הם חיו את חייהם הטובים ופיקחו מקרוב על עבדיהם השחורים שעמלו רוב שעות היום בשדות קני הסוכר שהיו רווחים כאן מאוד והיוו את ענף..

ואראדרו, קובה – Varadero ואראדרו

ואראדרו היא עיירת הנופש הפופולארית ביותר בקובה, הרוחקת כ-140 ק"מ מהוואנה הבירה, הממוקמת בחצי האי איקאקוס- חצי אי צר המכיל את החופים היפים ביותר בקובה- לא סתם הפך המקום לאזור הפופולארי ביותר בקרב תיירים הפוקדים את חופיה המרהיבים של קובה. חצי האי איקאקוס צר למדי ועל כן הליכה קצרה בכל אחד מצידיו תוביל אתכם היישר לחוף הים. האמת שמצב זה מיטיב מאוד עם האזור שכן הבילוי המרכזי בואראדרו הוא ללא ספק חוף הים המרהיב שלה-..

הוואנה, קובה - La Habana הוואנה

הוואנה היא עיר הבירה הססגונית והמיוחדת של קובה והיא גם אוחזת בתואר העיר הגדולה ביותר בכל איזור הקאריבים. העיר מונה למעלה מ-2.3 מליון תושבים וממוקמת בצידה המזרחי של קובה. מעמדה של הוואנה כבירה מרכז בתוכה את כל משטרו הקומוניסטי המרתק של פידל קאסטרו ומכילה לא מעט מבני ממשל, מרכזי תרבות, מוזיאונים ואתרי תיירות מהחשובים שבקובה כולה, לצד שדה התעופה הבינלאומי, התחנה המרכזית הגדולה ממנה יוצאים קווי תחבורה לכל קצוות המדינה..

©2018 www.tripo.co.il    טיולים    אודות האתר    צור קשר    תקנון