תפריט
סגור

תמונות

קטגוריות קשורות

נושאים

  מידע על מרכז אמריקה ·    אטרקציות במרכז אמריקה ·    אינדיאנים ·    טיול במרכז אמריקה ·    תיירות במרכז אמריקה ·    ההיסטוריה של מרכז אמריקה ·    טיול באמריקה ·    אטרקציות בגווטאמלה ·    טיול בגווטאמלה ·    מידע על גווטאמלה · 

הודעות בפורומים

שעורי ספרדית מומלץ בחום

נושא שם משתמש תאריך שעורים בספרדית gidi_mor 27.05.18 10:58 מורה מנוסה מעבירה שעורים פרטיים בספרדית לחיחידים או..

מסלול טיול לניו זילנד הערות והארות

להלן מסגרת כלית למסלול טיול ללא טראקים וללא פעילות אקסטרים עקב גילנו. כאשר מטרת הטיול הינה בעיקר נופים וטבע...

פנמה - סוף ספטמבר

שלום, לאחר חודשיים מתוכננים בפרו בין סוף יולי ועד סוף ספטמבר התכנון הוא יעד באזור דרום/מרכז אמריקה להתרגעות..

הוסטל שיתאים לכן

היי אביבית לכו להוסטל קאסה זולה פצצה שם זה במרכז העיניינים ויםםם ישראלים הנה הטלפון תבדקו מקום..

טיול למרכז אמריקה של חודשיים וחצי

היי אני ושתי חברות רוצות לטוס למרכז אמריקה במאי לחודשיים וחצי בערך , אנחנו רוצות להספיק את מקסיקו ניקרגואה..

אידיאל היופי במרכז אמריקה

מרכז אמריקה גואטמלה אידיאל היופי במרכז אמריקה
הפעם הראשונה בה נחשפתי לתופעת 'הארכת הגולגולת' הנהוגה במרכז אמריקה, הייתה בתור ילד, במסגרת קורס על תרבויות אמריקה הקדומה. רק שנים מאוחר יותר חקרתי את הנושא לעומק. ניתן לשער שאילו אדם בן זמננו היה נתקל ב'אדם האמיתי', כינויו של המלך במרחב מרכז אמריקה בתקופה הקלאסית (מאות שלישית – תשיעית לסה"נ), הוא היה חש תערובת של תדהמה וגועל. בוודאי שלא היה ממהר להשתחוות אפיים ארצה אל מול 'כליל השלמות'. אידיאל היופי, אותו כולנו מכירים ואף מנהלים את חיינו מתוך דיאלוג תמידי עימו, אינו מושג אחיד ונצחי. הוא משתנה במשך הדורות וממקום למקום. לעתים אידיאל היופי של בן תרבות אחת יכול להיות בלתי מובן ואף לעורר פלצות בקרב בן תרבות אחרת. זהו המצב ביחס שבין התרבות המערבית המודרנית ובין תרבות המאיה והתרבות האצטקית שהתפתחו במרחבי מרכז-אמריקה.

לעתים, השגת המראה המקובל בחברה מסוימת כרוך במחירים שהינם לא הגיוניים בעליל עבור האדם הפרטי, לפחות בעיני המתבונן מ'בחוץ' –מחוץ לקבוצה. לחברי הקבוצה עצמה חשוב ביותר לסמן ולהבטיח את שייכותם לקבוצה ולכן הם לא מזהים את המחיר הכבד או שהם מוכנים לשלם אותו. ניתן להביא לכך דוגמאות רבות החל בברית מילה וכלה בקעקועים ופירסינג למיניהם. מעבר לשייכות הבסיסית לקבוצה חלק מהביטויים הללו קשורים לטקסי מעבר – מעבר בין שלב לשלב בחיי אדם, וחלקם קשורים לסטאטוס גבוה בחברה. 'סממן המעבר' הבולט ביותר בחברה האצטקית, חברה אימפריאלית לוחמת, היה קשור כמובן להישגיו של הנער בשדה הקרב. כבר בגיל עשר גולח ראשו של הנער והושארה ציצית בודדת בקודקודו, שגולחה רק אחר לקיחת השבוי הראשון. או אז גידלו קווצת שיער בצד ימין ואח"כ שמאל. רק לאחר שביית או הריגת ארבעה אנשים ומעלה בשדה הקרב רשאי היה הנער-שנחשב עתה ללוחם מן המניין - להתקשט בנוצות ולהתקבל לאחד המסדרים - אצילי הנמר או אצילי הנשר ולהתקשט בהתאם - בעור של יגואר או ראש של נשר.
עוד בנושא גואטמלה
אגם אטיטלאןאגם אטיטלאן

אגם אטיטלאן המצוי דרומית לבירה גואטמאלה סיטי נחשב לאגם העמוק ביותר במרכז אמריקה והוא אחד היעדים המועדפים על תיירים שפוקדים אותו ואת הכפרים שסביבו בהמוניהם ורבים מהם מציינים את האגם כאחד המקומות היפים..

עוד על אגם אטיטלאן
סן פדרו לה לגונהסן פדרו לה לגונה

סן פדרו לה לגונה או בשמה היותר מוכר "סן פדרו" היא עיר קטנה לשפת אגם הטיטלאן שהוא אחד האגמים היפים והמרשימים בגואטמלה המושך אליו מטיילים רבים ונחשב לאחד האתרים שחייבים לראות בגואטמלה. בשל..

עוד על סן פדרו לה לגונה

הביטויים המרשימים ביותר של מניפולציה ועיצוב גוף האדם במרכז אמריקה קשורים לסטאטוס חברתי רם. הסימן הראשוני של בני המלוכה, שנראה עוד ממרחק רב היה כתר נוצות הקצאל. הקצאל (Resplendent Quetzal) הינה הציפור הלאומית של גואטמלה בימינו אנו, אך חשיבותה לפולחן ולתיאולוגיה מתוארכת לראשית התרבות המרכז אמריקאית. שמו של אחד האלים הראשיים, אל 'נחש הנוצות', קצאלקואטל (Quetzalcoatel) מכיל את שם הציפור המקודשת והדמיון מתבטא גם בהיבט החזותי שלו. אמנם,בתרבויות אמריקה הוחל עונש מוות על הרג, אך נמצאה שיטה בה הקצאל נתפס, נוצות הזהב המרהיבות שלו – שאורכן מעל למטר - נתלשו, ומששוחרר שב והצמיח את נוצותיו. מעין 'פיתוח בר קיימא' קדמוני שאפשר את השימוש בנוצות המבוקשות בלי לפגוע באוכלוסיית הציפורים המקודשות. ואכן, באיורים רבים של מלכים ואצילים בולט כתר הנוצות שהתנוסס גבוה מעל לראשי המנהיגים.

בתודעתנו אנו רגילים לתפוס את אמריקה כ'מולדת' הזהב, אך באופן פרדוקסאלי, מה גם שהמתכת הנוצצת נמצאה במרחבי מרכז אמריקה, תושביה הילידים לא העריכו אותה וביכרו על פניה את אבן הירקן JADE. (הירקן נתפסה כביטוי של השמש הלילית העושה את דרכה במעמקי האדמה ממערב למזרח בכדי לשוב ולזרוח עם שחר. ככזאת הפכה לסמל של שלטון, סמל של כוחות המעמקים וסמל נצח). בניגוד לדיוקן המוכר מסרטיו של אמיר קוסטוריצה בהם מככבות שיני זהב, כאן מככבות דווקא שיני ירקן. בקברי אצילים רבים נמצא שפיסות אבן ירקן הוחדרו בשיטות שונות אל תוך חורים בשיני האצילים. ככל הנראה ששני הירקן לא שימשו למטרות רפואיות אלא לצורכי עיטור ומעמד. כמובן שתכשיטי ירקן לא הצטמצמו לקישוטי שיניים אלא רווחו גם כשרשראות, עגילים, צמידים ומסיכות. מובן שהשימוש באבנים יקרות אלו היה מנת חלקם הבלעדית של בני המעמדות הגבוהים ביותר.

תופעה מעניינת נוספת היא עיניו של המלך, שהיו לעולם פוזלות. כרוניקות ספרדיות שהתגלגלו לידינו מתארות כיצד הונחה מטוטלת אל מול עיניו של הרך הנולד. התנועה הבלתי פוסקת הביאה בסופו של דבר לפזילה בולטת ומשמעותית בקרב משפחת המלוכה.

תיאורים אלו של עיצוב חזות המלך ואציליו אולי נראים תמוהים למתבונן המערבי בן זמננו, אך ללא ספק הדבר הבולט ביותר קשור בעיצוב צורת הגולגולת עצמה של בני המלוכה. ראשיהם של בני האצולה עוצבו בשלבים הראשונים לחייהם. דווקא בשלב מוקדם זה, שבו עצמות הגולגולת עדיין רכות וחלקה העליון של הגולגולת עדיין לא התאחה לאחר הלידה, התהליך הינו אפשרי. רב החוקרים מסכימים שמדובר על תהליך הדרגתי שנמשך בין מספר חודשים למספר שנים. במהלך תקופה זו הניחו את הראש בינות לשני לוחות עץ שנלחצים זה כלפי זה. הלחץ התמידי גורם לעיוות עצמות הגולגולת וברבות הזמן מקנה לה צורה ייחודית – מוארכת ולעתים אליפטית. ברור שהתהליך הינו בלתי הפיך.

ה'אינדיאנים'* תושביה הילידים של מרכז אמריקה התייחסו אל הגולגולות המוארכות לא רק כסממן קוסמטי של יופי אלא גם כסימן של אינטליגנציה גבוהה יותר ואף כאמצעי שמשפר את הקשר עם עולם הרוחות שמעבר, שלו חשיבות מרובה בתפיסה הקוסמולוגית של תושביה הילידים של מרכז אמריקה. התקשורת עם עולם הרוחות היתה חלק אינטגרלי מהחיים בעולם הזה ואחת ההמחשות הבולטות לכך היא תופעת השמאניזם הכה נפוצה ברחבים אלו.

*[תושביה הילידים של יבשת אמריקה מכונים בטעות אינדיאנים משום שקולומבוס יצא לדרכו הארוכה אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי במטרה למצוא קיצור דרך אל הודו ותבליניה. בהגיעו אל האיים הקריביים הוא טעה וחשב שאכן הגיע אל הודו, ולכן האיים מכונים מאז ועד היום 'איי הודו המערבית' ותושבי היבשת זכו לכינוי 'אינדיאנים', כשמם של תושבי הודו indians].

תופעת עיצוב הגולגולות אמנם מוכרת יותר מכל ממרחבי מרכז אמריקה אך ברור שלא כולם 'התגנדרו' בצורה זו, ורק העשירים יכלו להרשות לעצמם טיפול יקר וגוזל זמן שכזה. מעבר לכך התופעה אינה ייחודית למרכז אמריקה והתגלתה בקרב תרבויות נוספות ברחבי העולם העתיק בראש ובראשונה במצריים הפרעונית. מנהג זה רווח לאורך האלף השלישי לפנה"ס, אך נמצאה גולגולת מוארכת שככל הנראה עברה טיפול שכזה שתוארכה ל-45,000 שנה לפני זמננו במצרים. הדוגמא המפורסמת ביותר של גולגולת כזו היא גולגולתו של תות ענח' אמון (Tutankhamun). בשנת 2005, בעזרת סריקות ממוחשבות בוצע שיחזור של פניו של תות ענח' אמון. אין הסכמה מוחלטת שהצורה הביצתית של גולגולתו הינה תוצר של לחץ מעשה ידי אדם, חלק מהחוקרים טוענים שמדובר בסממן גנטי שאפיין את משפחת הפרעונים ואחרים, ממשיכיו של אריך פון דניקן, מחבר מרכבות האלים, גורסים שמדובר בחוצונים..
אם כן, מגוון של תופעות ו'עיצובי גוף', שלנו, בני המערב נראות שונות ומשונות. יש להניח שגם מנהגים שאנו מקיימים בלי להקדיש להם מחשבה יתרה (כדוגמת ברית מילה, קעקועים) היו זוכות לתגובות דומות מבני תרבות אחרת. כנראה שבהקשר זה קשה להצביע על תכונות אוניברסאליות פרט לעצם הרצון והצורך להשתייך לקבוצה והמוכנות לשלם עבור כך מחיר גבוה.

אופיר יעקבסון
הדרכת טיולים והרצאות
ofirjac@gmail.com   

מאמר מאת אופיר יעקבסון

מטפס צוקים, מדריך ומטייל ברחבי הארץ וארצות הים התיכון, נדד ברחבי העולם הלטיני במשך כשלוש שנים, מכיר מקרוב את התרבות ואת השפה.
טייל תקופה ממושכת גם ברחבי תת היבשת ההודית תוך לימוד מעמיק של תרבותה הייחודית. בוגר האוניברסיטה העברית בחוג ללמודי הסביבה וגיאוגרפיה ובעל תואר שני מחקרי בלמודי ארץ ישראל (התמחות במדעי הדתות) מאוניברסיטת חיפה. מלמד בקורסי מורי דרך ובמכונים לידיעת הארץ, מדריך ומרצה במסגרות שונות.

הזמנה לסיור בעמק המצלבה

 
052-6864251


אידיאל היופי במרכז אמריקה - נושאים קשורים

אגם אטיטלאן (לאגו אטיטלאן), גואטמלה – Lago Atitlan אגם אטיטלאן

אגם אטיטלאן המצוי דרומית לבירה גואטמאלה סיטי נחשב לאגם העמוק ביותר במרכז אמריקה והוא אחד היעדים המועדפים על תיירים שפוקדים אותו ואת הכפרים שסביבו בהמוניהם ורבים מהם מציינים את האגם כאחד המקומות היפים ביותר בהם ביקרו בביקורם בגואטמלה ובדרום אמריקה בכלל. אגם אטיטלאן השוכן באזור של פעילות וולקנית ענפה היה בעברו לוע של הר געש ענק שקרס והאגם כולו מנוקז בתוך לועו. על כן טמפרטורת המים לרוב חמימה וזאת בעקבות הפעילות הגועשת..

סן פדרו לה לגונה, גואטמלה - San Pedro La Laguna סן פדרו לה לגונה

סן פדרו לה לגונה או בשמה היותר מוכר "סן פדרו" היא עיר קטנה לשפת אגם הטיטלאן שהוא אחד האגמים היפים והמרשימים בגואטמלה המושך אליו מטיילים רבים ונחשב לאחד האתרים שחייבים לראות בגואטמלה. בשל מרכזיותו של אגם הטיטלאן על מפת התיירות של גואטמלה הכפרים הסובבים אותו הפכו לכפרים תיירותיים מאוד אשר עיקר עיסוקם הוא תיירות (הוסטלים, מסעדות וכו'). סן פדרו הפכה במרוצת השנים האחרונות לאחת הערים האהובות ביותר עבור ישראלים..

אנטיגואה, גואטמאלה - Antigua אנטיגואה

אנטיגואה היא בירתה תיירותית והלא רשמית של גואטמאלה. כל המטיילים נוחתים בגואטמאלה סיטי הבירה ובורחים ממנה מספר דקות אחרי הנחיתה באוטובוס ישיר לאנטיגואה שהיא בירה תיירותית הרבה יותר, נעימה הרבה יותר ומעניינת הרבה יותר מגואטמאלה סיטי שהיא לא יותר מכרך סואן אפור ומשעמם. אנטיגואה המקבלת בשמחה את התיירים הרבים הפוקדים את גואטמאלה היא עיר קולוניאלית טיפוסית ומקסימה המשלבת בתוכה מסורתיות: בנייה נמוכה של בתים צבעוניים, רחובות..

גואטמלה סיטי, גואטמלה- Guatemala City גואטמלה סיטי

גואטמלה סיטי היא עיר הבירה של גואטמלה. זוהי למעשה העיר הגדולה ביותר בגואטמלה ואוכלוסייתה מונה למעלה משני מליון תושבים. על אף שזוהי עיר הבירה אין בה כלל עניין תיירותי ורוב התיירים והמטיילים הנוחתים בה (כי כאן מצוי שדה התעופה הבינלאומי הגדול ביותר) מעדיפים לדלג על ביקור בה וכבר מתוך דשה התעופה לוקחים מונית או "שאטל" ישר לכיוון אנטיגואה שמיתגה עצמה בשנים האחרות כ"בירת התיירות של גואטמאלה". האווירה..

גואטמאלה גואטמאלה

גואטמאלה, השוכנת במרכז אמריקה היא מרכזה התרבותי והרוחני של בני עמי המאיה העתיקים שהקימו בה מקדשים ומקומות פולחן והיו לשושלת מפוארת של עמים שחיו בכל אזור מרכז אמריקה לפני אלפי שנים. עמי המאיה היו בעלי תרבות עשירה, ידע מדעי ואסטרונומי עצום אשר נכחדו כמעט כליל מעל פני האדמה לאורך השנים. אך גואטמאלה היא גם מדינה קשת יום שמנסה להתאושש אחרי שנים של כיבוש ספרדי ודיכוי בני העמים הילידים שחיו בה..

יום המתים בגואטמלה יום המתים בגואטמלה

המוני בני אדם, לבושים בכל צבעי הקשת, צעדו ברחובות העיירה סומפנגו סקטפקז (Sumpango Sacatepéquez), השוכנת ברכס סיירה מדרה (Sierra Madre)שבמרכז גואטמלה. מגמת פני כולם הייתה בית הקברות. בידיהם נשאו עפיפונים, סירים רוחשים תבשילים, נרות ובקבוקים של משקאות חריפים. כל הכבודה הזו יועדה לארוחה השנתית המשותפת של החיים עם קרוביהם המתים. בהביטי בהמון זה יכולתי להבין היטב את הכינוי הרווח ביותר של גואטמלה: "ארץ הקשת..

פולחן בגואטמלה פולחן בגואטמלה

הרפובליקה של גואטמלה השוכנת במרכז אמריקה היא מדינה מדהימה. היא זכתה לשלל כינוים, וביניהם ארץ האביב הנצחי, ארץ הקשת בענן ושוויץ של מרכז אמריקה. המטייל בה לא יוכל להישאר אדיש ורבים מהמבקרים בה מתאהבים, שכן יש בה ריכוז של כל המיוחד במרכז אמריקה, החל בשרידי המאיה החידתיים, דרך הרי געש תמירים ומעשנים, וכלה בשרידי אוכלוסיה מקומית, ששרדה את שואת הכיבוש האירופאי. ברבות ממדינות היבשת האמריקאית האוכלוסייה המקומית נכחדה כליל..

סמוק שמפיי, גואטמלה – Semuc Champey סמוק שמפיי

סמוק שמפיי הוא אחד מהפארקים ואתרי הטבע המרשימים ביותר הקיימים במרכז אמריקה וללא ספק אחד מהאתרים אותם תזכרו זמן רב לאחר תום הביקור כי ללא ספק מדובר בתופעת טבע ייחודית הטובלת בנוף ירוק עוצר נשימה. אתר הטבע המרשים מצוי ב-10 ק"מ מהעיר לנקין (Lankin) שמושתת ברובה על תיירות הסובבת את אתר "סמוק שמפיי" ועל כן תוכלו לארגן מכאן טיולים מאורגנים, הסעות וכד' במחירים זולים ובתדירות גבוהה מאוד. אתר..

מקדשי "טיקאל", גואטמאלה - Tikal טיקאל

אחת התמונות המפורסמות ביתר של מרכז אמריקה בכלל ושל גואטמלה בפרט הן הפירמידות המרשימות של עיר המאיה האבודה "טיקאל" הנמצאת בלב הג'ונגלים של מחוז אל-פטן בקרבת העיר פלורס בצפון גואטמאלה. ללא ספק טיקל היא אחד מאתרי התיירות המרתקים ביותר בגואטמאלה אם לא במרכז אמריקה כולה. "טיקאל" שפירושה בשפת בני המאיה "קולות" או "הד" הייתה עירם של בני המאיה שחיו ברחבי מרכז אמריקה במאה ה-4 לספירה...

ליוינגסטון, גואטמלה – Livingston ליוינגסטון

ליוינגסטון היא ללא ספק אחת העיירות המרתקות מבחינה אנתרופולוגית הקיימות בגואטמאלה כולה. יש כאן שילוב מרתק של צאצאי מאיה, צאצאי עבדים שחורים שהובאו לכאן מאפריקה על ידי הבריטים ולא מעט תושבי חוץ אירופאים ואמריקאים שבאו לכאן לבלות בשלווה את שארית חייהם וחיים במקום על טהרת השלווה והדיג. ליוינגסטון שוכנת בצידה המזרחי על גואטמאלה לחופי הים הקריבי. העיר שוכנת בשפכו של נהר הגדול ובתחומה הוא מתמזג עם מימיו המלוחים של הים..

©2018 www.tripo.co.il    טיולים    אודות האתר    צור קשר    תקנון