תפריט
סגור

תמונות

קטגוריות קשורות

נושאים

  מיתוס השמשות ·    אבן השמש ·    מקסיקו סיטי ·    מרכז אמריקה · 

הודעות בפורומים

איך לקנות כרטיסים

הי, אני לא מסכים עם דנה שצריך לסגור דילים על כרטיסים להופעות בווגאס מהארץ, זה סתם יקר! עדיף לגשת באותו היום..

אני ממליץ לך על KA

הי גל, אני מקווה שעוד לא נסעת ועוד לא בחרת.. בכל מקרה אני הייתי במופע KA של סירק דה סוליי המציג במלון MGM..

הייתי ממליץ לך ללכת למופע "O" של סירק דה סוליי

הי גל, אכן יש לא מעט מופעים בווגאס של סירק דה סוליי (אגב הם החלו להופיע גם בלוס אנג'לס בתיאטרון קודאק- אולם..

הצגות של "סירק דה סולי" בלאס ווגאס

הי, אני מתכנן טיול בעוד חודש-חודשיים ללאס ווגאס, אני מאוד רוצה לראות את אחת ההצגות של סירק דה סוליי שם, הבנתי..

טיולי זריחה

שלום רני, לפי מיטב זכרוני ניתן לעשות טיולי זריחה למאצ'ו פיצ'ו, אך הכניסה לאתר עצמו לא מתאפשרת ממש בשעות הבוקר..

מיתוס השמשות ואבן השמש

מרכז אמריקה מקסיקו מיתוס השמשות ואבן השמש
מיתוס השמשות ואבן השמש

סיפורי בריאת העולם במרכז אמריקה שונים מאוד מהסיפור שמופיע בספר בראשית. ההבדל המרכזי נעוץ בתפיסה שונה לחלוטין של הזמן עצמו. בעוד שבמערב ההיסטוריה מתחילה ב'בראשית', עת האל ברא את העולם, ומשם היא מתקדמת באופן ישיר אל עבר אחרית הימים, קץ ההיסטוריה והגאולה (שקשורה לעתים בביאת המשיח), הרי שבמרכז אמריקה המצב שונה לחלוטין. אין ציר זמן, אין נקודות התחלה וסיום, אלא מחזור אינסופי של חורבן ויצירה. מדובר בתפיסת זמן לינארית אל מול תפיסת זמן מחזורית. מיתוס השמשות, שהגיע לידי גימור בתקופה האצטקית, מבטא את התפיסה הזו בצורה מובהקת.

על פי מיתוס השמשות העולם - על כל תכולתו וברואיו - נברא כמה פעמים, נחרב, ונברא מחדש. בכל עידן שכזה היתה שמש אחרת שכיוון את מהלך העניינים, ולכן העידנים מכונים שמשות. השמש הראשון נברא ע"י טסקאטליפוקה (Tezcatlipoca), אל הראי המעשן. עולם זה התקיים במשך 676=13*52 שנים. האדם נברא מעפר, ובסוף העידן נטרף על ידי היגוארים (סמל לאלוהי התהום). השמש השני נברא על ידי קצאלקואטל (Quezalcoatl) ונמשך גם הוא 676 שנים. בסופו נשבו רוחות רבות עוצמה, שחיסלו את בני האדם. השמש השלישי נמשך 312 שנים, בסופו ירד גשם אש מן השמיים האל השולט היה טלאלוק (Tlalok). השמש הרביעי נמשך 52 שנים בלבד, ובסופו המים הציפו את האדמה. האלה השלטת בו היתה אלת המים, צאלציאוטליקה (Chalchiuhtlicue) לאחר חורבן השמש החמישי התכנסו האלים ב'עיר האלים' טהוטיהואקאן (Teotihuacán). הם ידעו שעליהם לברוא מיד שמש חדש, שכן רק שמש יכול לקיים את האדם, ורק האדם, בתורו, יכול לקיים את האלים. הם הבעירו אש ובחרו שני אלים שיקפצו לתוכה, יקריבו את עצמם ויהפכו לאש עליונה – לשמש. אחד האלים הכין את עצמו בצורה ראויה, דקר את גופו עד זוב דם, ובסופו של דבר קפץ אל עומק הכבשן ללא היסוסים. לעומתו, האל השני, זייף את הסיגוף המקדים, וברגע האמת פחד, הסס ונפל לשולי האש. האל הראשון הגיח הישר למרומי השמים והפך לשמש עצמה, טונטיו (Tonatio), בעוד שהשני הפך לירח.
עוד בנושא מקסיקו
מקסיקו סיטימקסיקו סיטי

מקסיקו סיטי היא עיר הבירה של מקסיקו הגדולה שבארצות מרכז אמריקה. מקסיקו סיטי נחשבת לאחת הערים הגדולות בעולם וגרים בה לא פחות מ-20 מליון איש! נתון מדהים זה הופך אותה לאחת הערים הצפופות, הדחוסות, הסואנות..

עוד על מקסיקו סיטי
טיחואנהטיחואנה

טיחואנה היא עיירת הגבול הצפונית ביותר במקסיקו והגובלת בסן-דייגו של ארה"ב. היא כל כך קרובה אל הגבול עם ארה"ב שהאמריקאים נוהגים להתבדח כי אם תזרוק אבן מסן-דייגו ודאי היא תיפול בטיחואנה. והאמת כך הדבר-..

עוד על טיחואנה

אבן השמש, המגלמת בחומר את מיתוס השמשות, התגלתה ליד הקתדרלה במרכז מקסיקו סיטי בשנת 1790. לפי התאריך שמופיע בראשה היא הוכנה בשנת 1479, כ – 40 שנה לפני שהאימפריה האצטקית נכבשה על ידי קורטז וחבריו הספרדים. על פי גודלה יש להניח שהיתה אחד מהמונומנטים הראשיים בסביבת המקדש המרכזי. במשך תקופה ארוכה האבן נשמרה בשולי הקתדרלה, אך מכיוון שהושחתה, הצבעים דהו ונעלמו ואפו של הדמות המרכזית רוסק, הוחלט בשנת 1964 להעביר את האבן אל המוזיאון האנתרופולוגי.

הכובשים הספרדים לא חסכו כל מאמץ כדי לחסל את האמונות והפולחן המקומי ולכפות את הפולחן הקתולי על תושביה הילידים של אמריקה. בניסיונם ליצור עולם חדש, ניסו הספרדים למחוק את העולם הישן. אחת הדוגמאות המובהקות לכך נמצאת במקסיקו סיטי(Mexico City), בירת האימפריה האצטקית(Aztec) לשעבר. הכיכר המרכזית של בירת מקסיקו Zocalo)) בנויה על גבי הכיכר של הבירה האצטקית, הקתדרלה בנויה על חורבות המקדש האצטקי המרכזי (Templo Mayor), ומאותן האבנים!

אבן השמש מלמדת אותנו רבות על המיתוס ועל דרך החשיבה האצטקית. במרכזה ניתן להבחין בפני אל או פני לוחם אנושי. מסביבו ניתן להבחין בארבע דמויות בתוך ריבועים. ארבע הדמויות מסמלות את ארבעת העידנים שחלפו, והדמות במרכז מסמלת את העידן העכשווי – עידן השמש בתנועה -טונטיו. בצד השמאלי העליון מופיע קצאלקואטל; מימינו יגואר; מתחתיו טלאלוק, ומשמאלו, למטה מצד שמאל, מופיעה אלת המים. מדובר בשני זוגות: למעלה טסקטליפוקה וקצאלקואטל – שני האחים שביניהם מתקיימת מלחמה תמידית., יחד הם יצרו את העולם מגופה של טללקוטל יחדיו הם בבחינת שני כוחות יסוד בוראים. למטה מופיעים בעל ואשה, שמשלימים זה את זה, אך גם מנוגדים זה לזה, ותפקידם הרס: חורבן על ידי מים ועל ידי אש !

מסביב לעיגול המרכזי מופיע מעגל נוסף ובו עשרים סימנים. בחודש האצטקי יש עשרים יום וכל סימן מסמל יום אחר. במעגל הבא ניתן לזהות את קרני השמש הפונות לשמונת כיווני הקוסמוס.

גם במרכז אמריקה, כמו במרחב האירואסיאתי, העולם מחולק לארבעה כיוונים ראשיים, כשלכל כיוון יש צבע מיוחד ואל ספציפי. במקרים רבים מופיעים ארבעה כיווני ביניים בינות לארבעת הכיוונים הקרדינאליים.

במעגל השלישי ניתן לראות שני נחשים., הזנבות מופיעים בחלק העליון, והראשים - בחלק התחתון. מכל ראש נחש מגיח ראש אדם: – האחד מסמל את היום, והשני - את הלילה. כל ראש מוצג בפרופיל, וביחד שני הניגודים יכולים להשלים זה את זה וליצור ראש שלם אחד. מעין אחדות הניגודים בגרסה מרכז אמריקאית, או כפילות ההוויה – בשמו המקומי. בבסיס מושג זה עומדת תפיסה מחזורית של יום-לילה, אור-חושך, טוב-רע, חיים-מוות. מכיוון שהתפיסה הינה מחזורית - לעתים היום מנצח ולעתים הלילה, לעתים החיים מנצחים, ולעתים - המוות. ולראיה, השמש 'מאבדת דם' ו'מתה' מדי ערב, וכל מי שחוזה בשמים המאדימים לעת שקיעה יודע זאת. הדרמה לא מסתיימת שם, במוות, שכן מדי שחר השמש זורחת, קמה לתחייה מתהום האפילה. לאור תפישה זו גם מות האדם אינו נתפס כ'סופי', כפי שהוא נתפס בתרבויות המערביות, שתפיסת הזמן שלהן היא ליניארית. החיים והמוות מוצגים כמערך מחזורי, בדומה לזמן עצמו.

האבן מספרת לנו לא רק על מיתוס הבריאה המכונן, על לוח השנה ותפיסת הזמן המקומית ועל ליבת הפילוסופיה האצטקית באמצעות המושג של אחדות הניגודים. יש בה גם אלמנט מרחבי של כיווני הקוסמוס, וכמובן שבמרכז, בטבור העולם (Axis mundi) נמצא השמש החמישי. לכולם ברור שהשמש הוא הבסיס לקיום הקוסמוס, ובכדי להבטיח את המשכו התקין והרציף יש להקריב לבבות אדם. ההקרבה מתבצעת על ידי חיתוך עמוק לאורך החזה בעזרת סכין אובסידיאן ועקירה של הלב בעוד המוקרב חי. לשונו של השמש החמישית – הדמות המרכזית – אמורה להיות אדומה, אך גם כך ניתן לראות שהלשון מעוצבת בדמות אותה סכין אובסידיאן חדה ומאיימת.

אילוסטרציה צבעונית, שאינה נאמנה לצבעים המקוריים של אבן השמש. היא מאפשרת להבחין בקלות בחלק מהסמלים.
 

מאמר מאת אופיר יעקבסון

מטפס צוקים, מדריך ומטייל ברחבי הארץ וארצות הים התיכון, נדד ברחבי העולם הלטיני במשך כשלוש שנים, מכיר מקרוב את התרבות ואת השפה.
טייל תקופה ממושכת גם ברחבי תת היבשת ההודית תוך לימוד מעמיק של תרבותה הייחודית. בוגר האוניברסיטה העברית בחוג ללמודי הסביבה וגיאוגרפיה ובעל תואר שני מחקרי בלמודי ארץ ישראל (התמחות במדעי הדתות) מאוניברסיטת חיפה. מלמד בקורסי מורי דרך ובמכונים לידיעת הארץ, מדריך ומרצה במסגרות שונות.

הזמנה לסיור בעמק המצלבה

 
052-6864251


מיתוס השמשות ואבן השמש - נושאים קשורים

מקסיקו סיטי, מקסיקו – Mexico City מקסיקו סיטי

מקסיקו סיטי היא עיר הבירה של מקסיקו הגדולה שבארצות מרכז אמריקה. מקסיקו סיטי נחשבת לאחת הערים הגדולות בעולם וגרים בה לא פחות מ-20 מליון איש! נתון מדהים זה הופך אותה לאחת הערים הצפופות, הדחוסות, הסואנות והמזוהמות ביותר בעולם. הרבה סיפורי זוועה, התראות ואזהרות נקשרו בשמה של מקסיקו סיטי לאורך השנים האחרונות והן עושות איתה עוול גדול. אמרו עליה שהיא מלאה בפשיעה, שהיא מסוכנת לתיירים, שארגוני הפשיעה המקומיים מטילים מורא בכל..

טיחואנה, מקסיקו – Tijuana טיחואנה

טיחואנה היא עיירת הגבול הצפונית ביותר במקסיקו והגובלת בסן-דייגו של ארה"ב. היא כל כך קרובה אל הגבול עם ארה"ב שהאמריקאים נוהגים להתבדח כי אם תזרוק אבן מסן-דייגו ודאי היא תיפול בטיחואנה. והאמת כך הדבר- טיחואנה כל כך קרובה אל קו הגבול של פרבריה של סן-דייגו שממש ניתן לראות את הערים הללו כחטיבה אחת (אם לא היה חוצץ ביניהם הגבול הבינלאומי בין שתי המדינות). על אף הקרבה הפיזית שונה טיחואנה מרחק תרבותי רב מסן-דייגו..

אקפולקו, מקסיקו – Acapulco אקפולקו

אקפולקו היא עיר הנופש הפופולארית ביותר בחוף המערבי של מקסיקו. אם קנקון היא בירת החוף המזרחי, אין ספק כי אקפולקו לא יורדת ממנה ומפארת בכבוד רק את החוף המערבי. אקפולקו היא עיר נפלאה היושבת על מפרץ נפלא עוד יותר בשם: "באיה דה אקפולקו" אשר מחולק למעשה לשניים: האזור התיירותי והאזור העירוני. מה יותר מגניב אתכם? זה רק אתם תחליטו. והאמת היא שהשילוב בין השניים יוצר בילוי מושלם במחירים לא גבוהים במיוחד- כמובן אם יודעים להתנהל..

פוארטו אסקונדידו, מקסיקו- Puerto Escondido פוארטו אסקונדידו

פוארטו אסקונדידו היא עיירת הגולשים המפורסמת והנפלאה של החופים המערביים של מקסיקו. לא הרחק מאקפולקו עיירת הנופש המפורסמת שוכנת לה פוארטו אסקונדידו שבנויה כולה על טהרת תיירות הגלישה ותחרויות הגלישה הגדולות בעולם. חופיה של פוארטו אסקונדידו ידועים בכל העולים כחופים הטובים ביותר בחוף המערבי של יבשת אמריקה לטובת גלישה. יש כאן גלים ענקיים הנשברים בצורה המיטיבה עם הגולשים ולכן המוני גולשים מרחבי היבשת ורחבי העולם עושים דרכם,..

קנקון - Cancun קנקון

קנקון היא אחת הערים הגדולות המפורסמות והידועות ביותר במקסיקו בכלל ובחבל יוקטן בחצי האי הדרומי של המדינה בפרט. קנקון ידועה בעיקר בשל היותה אתר תיירות אטרקטיבי המושך אליו תיירים רבים מכל העולם אך בפרט מארה"ב שעבורה ועבור עשרות אלפי האמריקניים שבה קנקון מהווה יעד תיירותי מועדף, נוח וזול מחוץ לארה"ב בו הם נוהגים לבלות את חופשות החגים שלהם ולהתחמם בעיר הנופש המדהימה הזאת כאשר בארה"ב כבר מתחיל להיות קר. קנקון..

איסלה מוחרס - Isla Mujeres איסלה מוחרס

איסלה מוחרס או בעברית "אי הנשים" הוא אי מקסים המרוחק 11 ק"מ בלבד מחופי קנקון העיר הסואנת והתיירותית (ומכאן גם הקצת יותר יקרה) שלחופי מקסיקו. איסלה מוחרס הוא הפתרון האולטימטיבי עבור התייר הישראלי שרוצה ל"היות עם ולהרגיש בלי" או יותר נכון ליהנות מהעושר של מקסיקו- אבל לא לשלם. איסלה מוחרס קרויה "אי הנשים" בגלל פסלי הנשים- האלילות של בני המאיה שנמצאו בה אך היסטוריה הוא ממש לא עיקר המקום...

פלאיה דל כרמן - Playa del Carmen פלאיה דל כרמן

פלאיה דל כרמן היא עיירת חוף קטנה הנמצאת בצד החוף הקאריבי של מקסיקו במרחק של כ- 50 ק"מ דרומית לקנקון ונחשבת לאחד המקומות המתויירים והפופולאריים ביותר בחופה הקאריבי של מקסיקו. פלאיה דל כרמן היא עיירה שלווה עם חופים יפים שהם למעשה האטרקציה העיקרית שם, בעבר היא הייתה עיירת דייגים שקטה אשר ממנה הפליגו סירות אל האי קוזומל וחזרה והובילו אליו בעיקר צוללנים, עם הזמן הפכה העיירה לפופולארית יותר ויותר בקרב תיירים אמריקאים..

טולום - Tulum טולום

טולום (Tulum) היא עיירת חוף קטנה הנמצאת בצד הקאריבי של מקסיקו וממוקמת כ- 130 ק"מ דרומית לעיר קנקון. החוף בטולום ידוע בחול הלבן, מי טורקיז צלולים ודקלים הפזורים בסביבתו ונחשב לאחד החופים היפים במקסיקו. בטולום נמצא אתר עתיקות מתקופת המאיה הממוקם על צוק בגובה של כ-15 מטר מעל פני הים ומשקיף על החוף הקאריבי. אתר העתיקות ידוע בשם ZAMA (עיר השחר) ומושך אליו מבקרים רבים שכן הוא נחשב לאטרקציה העיקרית בטולום, ממוקם במרחק..

טסקו, מקסיקו- Taxco טסקו

טסקו היא אחת הערים הקטנות והיפות בחוף מהערבי של מקסיקו. היא נחשבת לעיירת הכסף (המתכת) של מקסיקו. העיר כולה בנויה על צלע הר ולידה ממוקמים מכרות כסף רבים שכיום כבר כמעט מרוקנים לחלוטין ממחצבים עקב תהליך חציבה מואץ שהיה בהם בשנים האחרונות, אך עדיין טסקו נחשבת לאחד האזורים הטובים ביותר במקסיקו לקנות כלים ותכשיטים מכסף. כאן תוכלו לקנות כלי כסף ותכשיטי כסף במחירים זולים הרבה יותר מכל מקום אחר ברחבי מקסיקו. תיירות חוץ כמעט..

קוזומל, מקסיקו – Cozumel קוזומל

האי קוזומל הוא האי הגדול ביותר במקסיקו הממוקם אל מול חופי פלאיה דל כרמן במדינת יוקטן בחוף הדרום מזרחי של מקסיקו ומהווה כבר עשרות שנים יעד תיירותי מועדף עבור חובבי הצלילה וגם סתם חובבי הבילויים והנהנתנות האמריקאים. האי קוזומל ידוע באתרי הצלילה ושוניות האלמוגים היפות הפזורות סביבו מה שהפכו אותו במרוצת השנים (כבר מאז שנות השישים) לאתר צלילה מועדף ויוקרתי עבור חובבי הצלילה. שטחים רבים מתוך האי נחשבים לשמורות טבע ולאתרי..

סאיל, מקסיקו – Sayil סאיל

אתר העתיקות של סאיל הוא למעשה אחת מאתרי עתיקות המאיה היפים והפחות משוחזרים במקסיקו מה שמאפשר למבקרים במקום לראות את השרידים כפי שהם כמעט כמו שנחשפו לראשונה לפני עשרות שנים. אז נכון- הארמונות פחות מושלמים ונראים פחות יפים מארמונות המאיה המשוחזרים באתרים השונים הפזורים ברחבי מקסיקו- אך אין ספק כי האוטנטיות של המקום מרהיבה והידיעה כי פיסות ההיסטוריה המונחות לנגד העיניים הם המבנים האותנטיים והמקוריים ללא כל תוספות של שימור או..

החצר האחורית של קליפורניה - בחה קליפורניה בחה קליפורניה

יש לה, לבחה קליפורניה, דמיון מפליא לחצי האי סיני. ההרים שמתנשאים במרכזה חשופים מצמחיה, בין קניוניה מסתתרות נאות מדבר ירוקות, חופיה החוליים זהובים, ובים המקיף אותה מכל הכיוונים משגשג עולם חי עשיר. כל אלו, יחד עם המחירים הזולים, המוזיקה הלטינית, והאווירה האקזוטית המיוחדת שעוטפת את חצי האי המקסיקני, הופכות אותו ליעד תיירות פופלרי של תושבי קליפורניה - השכנים העשירים מצפון. חצי האי בחה קליפורניה, חלק ממדינת מקסיקו, שוכן..

קאבה, מקסיקו (אתר עתיקות מאיה)- Kabah קאבה

קאבה הוא אתר העתיקות השני בגודלו בחי האי יוקטן (אחרי אתר העתיקות של אושומאל) קאבה ממוקמת דרומית לאושומאל והיא מכילה מבנים מרשימים שהם שרידי פירמידות וארמונות מאיה קדומים שהיו חלק מאתרי הפולחן המרכזיים של בני המאיה שחיו בכל חצי האי יוקטן וגואטמלה לפני מאות שנים ונמחקו מעל פני האדמה באורח מסתורי. אתר העתיקות של קאבה מכיל את "ארמון המסכות" המרכזי שהוא למעשה מרכז פולחן לאל הגשם של בני המאיה. הארמון מכונה..

צ'יצ'ן איצה, מקסיקו (אתר עתיקות מאיה) - Chichen Itza צ'יצ'ן איצה

צ'יצ'ן איצה הוא אחד מאתרי עתיקות המאיה המרשימים, הגדולים והמרהיבים במקסיקו. הוא אחד מאתרי התיירות העמוסים באזור חצי האי יוקטן ומאכלס מידי יום אלפי מבקרים הפוקדים אותו ובאים להתרשם מפלאי הארכיטקטורה של בני תרבות המאיה שחרבה לפני מאות שנים. אתר העתיקות צ'יצ'ן איצה הממוקם כשעתיים נסיעה מקנקון על הכביש המחבר את קנקון ומרידה הוגדר כאתר מורשת עולמי מטעם ארגון אונסק"ו של האו"ם והוא ללא ספק אחד..

קוקו בונגו – קנקון / פלאיה דל כרמן - מקסיקו (Coco Bongo) קוקו בונגו

הקוקו בונגו (Coco Bongo) הוא ללא ספק חלומו הרטוב של כל בליין, חובב מסיבות, רקדן מתוסכל או בעצם כל מי שמטייל במרכז אמריקה ומתכנן להגיע לאזור קנקון. קוקו בונגו הוא מועדון שהוא חלום- חלום שמתגשם. מועדון הקוקו בונגו ממוקם באזור ה"זונה אולטרא" טיילת המלונות היוקרתית של קנקון, עיר הנופש לחופי מקסיקו, והוא ללא ספק אחד המועדונים הטובים ביותר שקיימים באזור זה והפך בשנים האחרון כ"אתר" חובה עבור כל ישראלי..

סן קריסטובל דה לאס קסאס, מקסיקו - San Cristobal de las Casas סם קריסטובל דה לאס קסאס

סן קריסטובל היא עיירת שוק מרהיבה המושכת אליה תיירים רבים המבקרים במקסיקו על אף שאינה נמנית בין אתרי התיירות המובלים לחופי מקסיקו, במדינת יוקטן. סן קריסטובל היא דווקא עיירת הרים קולוניאליסטית ומסורתית מאוד המצויה בין יערות והרים המקיפים אותה במדינת צ'יפאס ולמעשה היא הייתה הבירה הראשונה של מדינה זו כבר לפני שנים רבות. סן קריסטובל כיום היא מוקד עליה לרגל לתיירים רבים הרוצים לחוות את מקסיקו "האמיתית"..

מקסיקו מקסיקו

מקסיקו היא ללא ספק אחד מיעדי התיירות הכי חמים במרכז אמריקה. היא שילוב נדיר לאזור מרכז אמריקה של קדמה עם כפריות, של אתרי בילוי וכפרי נופש מן הנוצצים היפים והיוקרתיים בעולם לצד אותנטיות של בני מאיה כפריים, אנשי ההרים אשר שומרים באדיקות על מסורת החיים כפי שהתקיימה לפני מאות שנים. מקסיקו היא גן עדן קריבי למטיילים בה שיכולים לטעום מכל מה שיש לאמריקה הלטינית להציע במדינה אחת: המון מוסיקה טובה, אוכל..

©2018 www.tripo.co.il    טיולים    אודות האתר    צור קשר    תקנון